0 položek
0 Kč
Hledat

AMINOKYSELINY VE VÝŽIVĚ KONÍ

Aminokyseliny jsou dusíkaté látky, které v biochemických procesech pomáhají vytvářet velké množství životně důležitých látek pro organismus, například hormony, histamin, pigmenty a jiné. Dále existují jejich deriváty, označované jako biogenní aminy, jako tzv. neurotransmitery (přenašeče vzruchů) při nervovém přenosu. K těm patří dopamin, noradrenalin či jiné. Rovněž z aminokyselin vznikají látky, které ovlivňují růst buněk.

Všechny bílkoviny v našem organismu tvoří asi 20 aminokyselin. Aminokyseliny se dělí na esenciální (organismus si je neumí vyrobit, je odkázán na příjem v potravě) a neesenciální (ty si vyrobit umí). Z dvaceti zmíněných je esenciálních osm. O těch nejdůležitějších vám níže napíšeme více.

 

Cystein

Cystein je jedna ze dvou sirných esenciálních aminokyselin. Podílí se na mnohých metabolických procesech v organismu. Jako stavební kámen bílkovin se výrazně podílí na stavbě svalstva. Jako sirná aminokyselina má zásadní vliv na metabolismus síry a je tedy též důležitá při línání (výměně srsti) nebo pro funkční a zdravou rohovinu kopyt.

ARTHRO-PLUS, ELOMIN, KŘEMELINA

 

DL-Methionin 

Methionin je druhá ze dvou sirných aminokyselin. Je prekurzorem (podílí se na syntéze) cysteinu, jejich funkce jsou tedy dost podobné. Podobně jako cystein se podílí na množství metabolických procesů, zejména na odbourávání tuků a cholesterolu. V přírodě se vyskytuje spíše v živočišné potravě (maso, vejce), v rostlinné potravě zejména v semenech.

ARTHRO-PLUS, ELOMIN, KŘEMELINA

 

L-Lysin           

Lysin podporuje vstřebávání vápníku a tím podporuje i pevnost a lepší stavbu kostí a zubů. Pomáhá budování svalů hlavně v případě intenzivního tréningu. Pozitivně působí na imunitní systém. Jeho nedostatek vede u koní k chronické únavě, celkové malátnosti a snížené ochoty tréningu. Je limitujícím faktorem tvorby svalové hmoty, tedy pokud chcete, aby kůň nasvalil, ujistěte se, že má dostatek lysinu v potravě. Lysin se vyskytuje mimo jiné ve vyšším množství v semenech, např. v sóje a v pšeničných otrubách.

E POWER Liquid , ELOMIN , E-PLUS Pelety

 

L-Tryptofan 

V metabolických procesech je přeměňován na serotonin. Odtud pramení jeho uklidňující účinek, je tzv. prekurzorem serotoninu. Funkce serotoninu v mozku spočívá v udržování rovnováhy mezi různými chemickými vzruchy, které si buňky mezi sebou předávají prostřednictvím neurotransmiterů (přenašečů nervových vzruchů) jako jsou dopamin, epinefrin, acetylcholin a další včetně serotoninu. Při nedostatku serotoninu převládnou v mezibuněčné komunikaci vzruchy jiných neurotransmiterů a to těch, které vyvolávají nervozitu a napětí, jejichž výsledkem je hypersensitivita a podrážděnost. Nedostatek L-Tryptofanu tedy vyvolává nevyrovnanost, podrážděnost, nekoncentrovanost a tím i nízkou ochotu k tréninku. Pro zvýšení vyrovnanosti je potřebné krmit stálou dávku L-tryptofanu, neboť se v organismu obtížně ukládá.

ELOMIN , MAG POWER Liquid, SILENCIO, CALMING BOOSTER

 

Threonin

Threonin přispívá k pevnosti a pružnosti pojiv (vaziv, tkání, chrupavek …) a výživě kostí a zubů. Threonin má také využití v imunitním a nervovém systému – podílí se na produkci neurotransmiterů a je nezbytnou složkou protilátek. Jeho nedostatek je limitující při tvorbě svalové hmoty, může vést k celkové podrážděnosti a neklidu.       

ELOMIN