0 položek
0 Kč
Hledat

MINERÁLNÍ LÁTKY VE VÝŽIVĚ KONÍ A DŮSLEDKY JEJICH NEDOSTATKU

Základní zásobení minerálními látkami a vitamíny je velice důležité pro zdravý život vašeho koně. Správného poměru minerálních látek lze dnešními krmnými a ustájovacími podmínkami jen těžko dosáhnout. Protože všechny minerální látky působí v organismu společně, je důležité zachovat jejich správný poměr a do krmné dávky je přidávat v optimálním vzájemném vztahu. K tomu nezapomínejme, že každý kůň má své individuální požadavky. Co je pro jednoho koně správně, druhému nemusí stačit. Proto bychom měli vedle zabezpečení základní minerální výživy v krmné dávce, bedlivě pozorovat případné projevy nedostatků a tyto individuálně řešit.

 

Vápník

Vápník je pátým nejčetnějším prvkem zemské kůry. Je důležitou součástí organismu a napomáhá řádnému vývoji, pevnosti a odolnosti kostí a zubů. V těchto orgánech se nachází 95% veškerého vápníku v těle. Předpokladem kvalitního vstřebávání velkého množství vápníku je dostatečné zásobování vitaminem D. Vysoký obsah balastních látek v krmivu zhoršuje vstřebávání vápníku. Nedostatečné zásobení nebo nepokrytí zvýšené potřeby vápníku např. při růstu, březosti, laktaci a vysokém výkonu vede k nevratným poškozením kostí, kloubů a zubů.

Dodáte použitím produktu: KALCIUMELOMINCOMPLET-PLUSMAG 12MAG 12 PELETYMAG POWER LiquidMINERAL

 

Chlor

Chloridy jsou soli a pocházejí z nejrůznějších sloučenin jako např. chlorid sodný, chlorid draselný, chlorid vápenatý atd. Zodpovídají v organismu za hospodaření s vodou a elektrolyty přičemž chlorid je sám jedním z důležitých elektrolytů. Většina běžných krmiv obsahuje jen základní množství elektrolytů a ty pak musí být při zvýšené potřebě způsobené např. pocením, výkony, průjmy atd. dodávány ve zvýšeném množství. Nedostatek elektrolytů vede ke ztrátě výkonnosti, prodloužení doby nutné k regeneraci a ztrátám váhy.

Dodáte použitím produktu: ELEKTROLYTELEKTROLYT LIQUIDMAG POWER Liquid , MINERAL

 

Draslík

Draslík patří k nejdůležitějším elektrolytům tělních tekutin a je důležitý pro správnou funkci svalů. Při zvýšeném pocení nebo při podávání vysokého výkonu může způsobený nedostatek vést ke svalovým křečím a celkovému vyčerpání.

Dodáte použitím produktu: ELEKTROLYT, ELEKTROLYT LIQUID

 

Hořčík

Hořčík je nepostradatelnou minerální látkou pro lidi i zvířata. Stejně jako ostatní minerální látky nemůže být tělem produkován a musí být tedy dodáván v dostatečném množství v potravě. Zvýšenou potřebu vyžaduje březost, laktace, vysoký výkon nebo nemoc. Nedostatek hořčíku vede k neklidu, nervozitě podrážděnosti, ztrátě koncentrace, svalovým křečím a ztrátě výkonnosti.

Dodáte použitím produktu: MAG 12MAG-POWER LIQUIDELEKTROLYTELEKTROLYT LIQUIDELOMINMINERAL

 

Sodík

Sodík je nepostradatelným při hospodařeni s vodou a elektrolyty v organismu, přičemž sám je jedním z důležitých elektrolytů. Většina běžných krmiv obsahuje jen základní množství elektrolytů a ty pak musí být při zvýšené potřebě způsobené např. pocením, výkony, průjmy atd. dodávány ve zvýšeném množství. Nedostatek elektrolytů vede ke ztrátě výkonnosti, prodloužení doby nutné k regeneraci a ztrátám váhy.

Dodáte použitím produktu: ELEKTROLYTELEKTROLYT LIQUIDELOMINMINERAL

 

Fosfor

Sloučeniny fosforu jsou nepostradatelné pro mnoho životních funkcí. Slouží např. jako vnitrobuněčný zdroj energie.  Fosfor, vápník a vitamin D3 jsou důležitými stavebními kameny kostí a zubů.  Nedostatečné zásobení organismu těmito minerálními látkami nebo nepokrytí jejich zvýšené potřeby např. při růstu, březosti, laktaci a vysokém výkonu vede k nevratným poškozením kostí, kloubů a zubů.

Dodáte použitím produktu: COMPLET-PLUSELOMINMINERAL

 

Síra

Síra je obsažena v organismu v aminokyselinách methioninu a cysteinu. Tyto aminokyseliny se podílejí na koloběhu síry v organismu a mají zásadní vliv na kvalitu a složení srsti, kůže i kopytní rohoviny.

Dodáte použitím produktu: ELOMIN, KŘEMELINA