0 položek
0 Kč
Hledat

STOPOVÉ PRVKY VE VÝŽIVĚ KONÍ A DŮSLEDKY JEJICH NEDOSTATKU

Mikroprvky častěji nazývané stopové prvky hrají důležitou roli ve výživě koní. Prvky jako zinek, selen, železo, jód, kobalt, měď jsou součástí důležitých procesů v organismu a ten si je nedokáže vyrobit ani je efektivně nahradit. Často se v organismu obtížně ukládají, jejich přísun je tedy potřebné zajistit kontinuálně. Jejich nedostatek způsobuje závažné metabolické, nervové hormonální a vývojové poruchy a není radno jej podceňovat. Zastoupení stopových prvků v organismu je závislé na jejich přítomnosti v krmivu a na schopnosti koní tyto prvky vstřebávat (právě tato schopnost je zvíře od zvířete rozdílná). Pro české půdu je typický nedostatek selenu, který se pak projevuje jeho nízkým zastoupením v objemném krmivu.

 

Železo

Železo je esenciálním stopovým prvkem. Je potřebné především pro řádnou funkci krvetvorby. Důležitou roli hraje ale také v transportu a uchování kyslíku v organismu. Stejně důležité je železo ve vnitrobuněčném metabolismu, kde odbourává vnitrobuněčné jedy (peroxid vodíku).

Dodáte použitím produktu: COMPLET-PLUS , ELOMIN , MINERÁL , ZINEK-PLUS

Jód     

Jód hraje v organismu hlavní roli při produkci hormonů štítné žlázy. Protože hormony štítné žlázy zastávají důležitou funkci při regulaci metabolických procesů, projevuje se nedostatek jódu především těžkými vývojovými a metabolickými poruchami.

Dodáte použitím produktu: VITAMIN LIQUID , MINERAL

Kobalt 

Kobalt je esenciálním stopovým prvkem. Kobalt je integrální součástí vitamínu B12. Je součástí aktivačního procesu mnohých enzymů a jako takový vstupuje do metabolických procesů.  Kromě toho zastává důležitou úlohu při krvetvorbě (tvorba erytropoetinu) a inhibici oxidace v kostní dřeni.

ELOMIN , MINERAL

Měď

Měď je po zinku a železe třetím nejhojněji zastoupeným esenciálním stopovým prvkem v organismu. Je spoluzodpovědná za transport kyslíku v krvi. Je součástí mnohých enzymů a tím životně důležitým stopovým prvkem. Je důležitá při oxidačně-redukčních reakcích, při syntéze melaninu a kolagenu, při transportu železa, má antioxidační účinky. Nedostatek mědi se projevuje zhoršeným příjmem krmiva, poruchou pigmentace, mozkovými disfunkcemi a při dlouhotrvajícím nedostatku též hematologickými a kostními změnami.

Dodáte použitím produktu:  ZINEK-PLUS , COMPLET-PLUS , ELOMIN , MINERAL

Mangan         

Mangan je esenciálním stopovým prvkem. V organismu hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (např. v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (např. enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu). Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí a proces hojení. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání vitamínu B1

Dodáte použitím produktu: COMPLET-PLUS , ELOMIN , MINERAL

Selen  

Selen je esenciálním stopovým prvkem. Je součástí mnohých enzymů a jako takový vstupuje do metabolických procesů. Selen pozitivně ovlivňuje účinnost vitamínu E. Selen i vitamin E jsou velmi důležité antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a podporují obranu organismu proti nádorovým chorobám. Další funkce selenu spočívá v zamezení vzniku krevních sraženin. Zvyšuje účinnost imunitního systému a odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím.

Dodáte použitím produktu: E POWER Liquid , E-PLUS Pelety , MINERAL

Zinek  

Zinek patří k nenahraditelným stopovým prvkům pro metabolismus. Je součástí snad všech enzymů. Plní v organismu spoustu nejrůznějších funkcí. Jako součást metabolických procesů hraje důležitou roli v metabolismu cukrů, tuků i bílkovin a podílí se na růstu buněk. Kvalitní imunitní systém stejně jako množství hormonů potřebují pro svou stavbu právě zinek. Hraje též důležitou roli při hojení otevřených zranění. Zinek se v organismu velice obtížně ukládá, je tedy důležité, zajistit jeho stejnoměrný pravidelný přísun. Hlavně v období růstu je potřeba zinku v organismu vysoká.

Dodáte použitím produktu: ARTHRO-PLUS, BIOTIN, COMPLET-PLUS , ELOMIN , KŘEMELINA , MAG POWER Liquid, MINERAL, GELA-PLUS, ZINEK-PLUS